LIST DO MATKI /A BRIVELE DER MAMEN/ (1938)
Melodramat

Film w języku jidysz

Reżyseria
Leon Trystan i Józef Green

Wytwórnia
GREEN-FILM

Zarys fabuły*

Debora Berdyczewska z mężem Dawidem oraz trójką dzieci wiedzie biedne życie w małym, żydowskim miasteczku. Trud utrzymania rodziny spoczywa wyłącznie na niej, gdyż jej niezaradny mąż całe dnie spędza na spacerach i wspólnym śpiewaniu z przygodnie spotkanymi znajomymi. To nie jedyne zmartwienie Debory. Jej córka Miriam, zaręczona z Judką, synem krawca Szymona, przyjaciela Dawida, spotyka się potajemnie z nauczycielem tańca, a najstarszy syn Majer żyje marzeniami i snuje nierealne plany na przyszłość. Największą pociechą jest, niebywale uzdolniony muzycznie, najmłodszy syn Aron.
Pewnego dnia, po kłótni z Majerem, który wyrzuca ojcu jego próżniacze życie i obarcza winą za ich biedną egzystencję, Dawid opuszcza dom. Debora, która mimo wielu wad kocha męża nad życie, popada w rozpacz, kiedy dowiaduje się, że za otrzymane od Szymona pieniądze wyjechał do Ameryki…

W rolach wiodących

Lucy German Debora Berdyczewska, żona Dawida
Mischa German Stein, dyrektor biura imigracyjnego HIAS**
Gerdi Bulmann Miriam, córka Berdyczewskich
Maks Bożyk krawiec Szymon, przyjaciel Dawida

W pozostałych

Aleksander Stein Dawid Berdyczewski
Edmund Zayenda
(w czołówce: Edward Sternbach)
Aron Berdyczewski vel Arnold Berd
Chana Lewin Małka, żona Szymona
Izaak Grudberg Majer, syn Berdyczewskich
Irving Bruner Aron, syn Berdyczewskich jako dziecko
Leon Kaswiner nauczyciel tańca
Symcha Fostel kantor w miasteczku
Samuel Landau Hersz, właściciel sklepu bławatnego
oraz  
Abraham Ellstein dyrygent orkiestry na występie Arnolda Berda
i inni  

Do filmu (aktorzy - Edmund Zayenda)

Edmund Zayenda urodził się 28 września 1906 roku w Drohobyczu (Austro-Węgry - w latach 1923-1945 w granicach Polski) jako Edmund Julian Sternbach. W 1938 roku E.J.Sternbach złożył wniosek o zmianę nazwiska na Zayenda. W Krakowskim Kurierze Wieczornym (nr 205, niedziela, dnia 31 lipca 1938, str. 8) ukazała się notatka o treści:
„Komisariat Rządu na m. st. Warszawę podaje do powszechnej wiadomości, że niżej wymienione osoby złożyły prośbę o udzielenie im zezwolenia na zmianę nazwisk:
Pozycja 11:
Sternbach Edmund-Julian, syn Mechela i Małki z Wajsmanów, ur. 28 IX 1906 – na nazw.Zayenda”.
Mimo, że E.J. Sternbach wniosek o zmianę nazwiska złożył w 1938 roku, to już wcześniej występował pod nazwiskiem Zayenda (w filmie „Ada, to nie wypada” z roku 1936) oraz w licznych występach radiowych i estradowych. E.J. Zayenda wystąpił również w filmach „Mateczka” (1938) oraz „List do matki” (1938). W czołówkach obu filmów wymieniony jest jako Edward Sternbach.
Edmund Zayenda w 1939 roku opuścił Polskę i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, zmarł 18 maja 1990 roku w Broward na Florydzie.

Oprawa muzyczna

Muzykę skomponował Abraham Ellstein, który pojawia się również w filmie w epizodycznej roli dyrygenta orkiestry na występie Arnolda Berda.

* zakładka ‘Wstęp’
** http://www.jhi.pl/psj/HIAS

close